Војводиќ: Влегуваме во ритам

Вардар триумфално го заврши вториот натпревар од СЕХА лигата победувајќи го Железничар од Ниш со 35-20 (14-11) за втор триумф сезонава и 27 во последните 28 натпревари.

На прес конференцијата по натпреварот тренерите го кажаа своето мислење за средбата.

"Денес играме многу подобро отколку на последниот натпревар, ова им го кажав и на моите играчи. Се обидовме да играме подобро, со поголем интензитет и мислам дека успеавме. Против овој тим не лесно да се игра. Можеби тие се млади, но тие се добри играчи. Значи, за мене оваа победа значи повеќе бидејќи Железничар Ниш е добар тим ", рече Роберто Парондо, тренерот на Вардар.

"Драго ми е што влеговме во ритамот, бидејќи поради повредите од почетокот на подготовките не можевме да го комплетираме нашиот тим. Конечно почнуваме да изгледаме добро и мислам дека ќе бидеме до првиот меч во Лигата на шампионите во Монпелје. Тимот на Железничар е млад и ветувачки и им честитам на борбениот дух и им посакувам среќа во следните натпревари ", изјави Јања Војводиќ, играч на Вардар.

 

Се обидовме да играме добрo и психички да ја стабилизираме екипата Имаме многу млади играчи кои се обидуваме да ги афирмираме. Јасно беше кој е фаворит и сакам да му честитам на Вардар за повеќе од заслужена победа. Секој има свои цели, свои грижи, продолжуваме и се надевам дека Вардар ќе биде успешен и во ЕХФ Лигата на шампионите и во СЕХА лигата, и јас не се сомневам дека можат да постигнат многу "- рече Веселин Вујовиќ, тренерот на Железничар.

"Му честитам на Вардар за заслужената победа. На почетокот на натпреварот имавме добри моменти, но Вардар ја оправда улогата на фаворит. Сега треба да се фокусираме на натпреварот во Луксембург и во меѓувреме треба да работиме напорно за да се обидеме да го достигнеме нивото "- рече Алекса Кљајиќ, играч на Железничар.

вторник, 4 Септември 2018 - 22:58