Вардар1961 го заврши настапот во ЛШ за сезонава

После шест години постојано играње меѓу Топ-8 екипи во Лига на шампионите, Вардар1961 во завршува својот настап во елитното европско ракометно натпреварување во Топ-16 фазата. „Црвено-црните“ загубија во двомечот со Веспрем и сега пред ракометарите остануваат обврските во домашното првенство, Купот и во СЕХА лигата. 
Во реванш осминафиналниот меч со Веспрем тимот од Унгарија триумфираше со 39-30 (41-27 во првиот меч) со што се пласираше мешу осумте најдобри во Европа.

На средбата во Веспрем настапивме без голманот Кантегрел и Талески. За разлика од Скопје, на гостински терен одигравме многу подобро особено во првото полувреме. Израмнетата игра во првите осум минути беше најава за интересна средба, но така беше се до 6-6. Потоа домаќините повторно направија предност од плус три гола и оваа разлика ја имаа во добар дел од овој дел од натпреварот.

Како минуваше времето, Веспрем повторно знаеше да ги казни нашите не реализирани шанси, и во 22. минута веќе беше 15-10. На пауза за одмор Веспрем имаше предност од 20-15.

Иако имавме негатива од пет гола добро се држевме и париравме додека можевме, но противникот за десет минути игра во второто полувреме веќе направи разлика од плус десет, 30-20. Тука натпреварот беше решен. Следуваа најдобрите седум минути за Вардар и намалување на негативата. Вардар стигна до 25-31 и тука застана. За три минути беше загубено сè што беше добро направено и Веспрем стигна до 34:25.

* Фото-галерија од натпреварот

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР 39-30 (20-15)

ВЕСПРЕМ: Цупара, Коралес, Манасков 2, Омар Јахја 3, Мораеш 3, Тонесен 4, Нилсон 6, Лигетвари, Штрлек 5, Благотиншек, Шишкарев 6, Ненадиќ 3, Мае 2, Лукач, Македа 3, Борозан 2

ВАРДАР: Ристовски (9 одбрани), Кизиќ (2 одбрани), Шеваљевиќ 4, Валчак 2, Јагуриновски 1, Стоилов 5, Димитриоски, Георгиевски 3, Дисингер 1, Јотиќ 1, Калараш, Гаџа 2, Чупиќ 4, Дибиров 5, Векиќ 2.

 

четврток, 8 април 2021 - 23:37

Share on Facebook