Вардар се враќа со бронза од Супер Глоуб 2019

Во мечот за трето место, Вардар со 30-26 го победи Ал Вахда

Во вториот настап на Супер Глоуб, неофицијалното Светско клупско првенство Вардар повторно го освојува третото место. И во претходниот настап во 2017 година бевме третопласирани.

На мечот против Ал Вехда го немаше голманот Артур Кугис кој имаше алергија, па целиот меч меѓу стативите беше Калиха Гедбан... 

........

 

Вардар - Ал Вехда 30-26 (16-16)

ВАРДАР: Гедбан (12 одбрани, 1 седмерец), Кизиќ, Кукуловски, Димитриоски, Кристопанс 6, Сикошек Пелко 1, Дисингер, Атман 5, Скубе 4, Чупиќ 7, Дибиров 2, Горбок 1, Шишкарев 2, Горпишин 2.

АЛ ВЕХДА: Мо. Ал Салаем, Алмутаири, Алсуби 1, Буиненко 1, Ал Зарани, Али Мохамед 2, Хамед, Јаја Барк Фалатах, Алав Алав 2, Саед Масуд, Алкхадрави, Ма. Ал Салем 9, Ал Хафи, Алмувалед, Зајнелабедин 7, Хасан 4.

 

сабота, 31 август 2019 - 15:42

Share on Facebook