Вардар се враќа од Прилеп со победа од „плус 15“

Вардар гостуваше во Прилеп и во рамките од третото коло освои нови три бода триумфирајќи со 34-19 (17-12) со што се искачи на првото место на табелата во Група А. Ова беше трет триумф за „црвено-црните" сезонава во првенството и имаат максимален број на бодови.

Во Прилеп не патуваа Куни Моралес и Борко Ристовски, а во тимот беше Марио Стојановски.

Домаќинот во Прилеп до 12 минита даваше отпор и имаа и водство од 6-4. Потоа со двата гола по ред на Дејан Манасков израмни на 6-6 и од тој момент па се до крајот на натпреварот Вардар имаше водство. Како одминуваше времето така и водството се зголемуваше.

Во првиот дел од натпреварот Дејан Манасков постигна седум од вкупно осумте гола на средбата. На полувреме Вардар водеше со 17-12. Само што почна второто полувреме Вардар направи серија од 9-1 и веќе водеше со 28-13. Немаше дилеми за победникот.

Највисоката предност што Вардар ја имаше беше 32-14, 33-15 и 34-16. До крајот Прилеп постигна три голе по ред намалувајќи го резултатот на 34-19.

Прилеп - Вардар 19-34 (12-17)

Прилеп: Дамчевски, Бикоски 3, Вренцоски, Ангелески, Адамчески, Шокоски 10, Крстески, Лозаноски, Трајкоски, Шантурија, Павлов, Христоски, Гавашелишвил 3, Ѓоргиев 3, Стојксоки.

ВАРДАР: Манаско 8, Стоилов, Георгиевски 4, Добрковиќ 1, Карапалевски 1, Томовски, Чувара 5, Лазаревски 2, Саврески 2, Талески 6, Ѓукиќ, Атанасовски 2, Стојановски 1, Ќосевски 2, Мишевски, Гогов.

сабота, 17 Септември 2022 - 17:53

Share on Facebook