Вардар против ПИК Сегед во осмина-финалето на ЛШ

Противник на Вардар во осмина-финалето на ЛШ ќе биде екипата на ПИК Сегед од Унгарија. Тоа ќе биде нова средба меѓу двете екипи кои и лани играа меѓусебе само во четврт-финалето. Тогаш Вардар беше подобар во меѓусебниот дуел и се пласираше на Ф4 турнирот во Келн, а потоа и ја освои по вторпат лигата на шампионите.

Првиот дуел од осмина-финалето се игра во периодот од 18 до 22 март во Скопје, а реваншот е во периодот од 25 до 29 март во Сегед, Унгарија.
Победникот од овој двомеч ќе игра во четврт-финалето со победникот од осминафиналниот дуел меѓу Висла и Веспрем.

Во групната фаза сезонава екипата на ПИК Сегед го освои 3. место во А групата со 20 бода, и 9 победи, 2 нерешени средни и три порази. Најголемиот успех на екипата е пламан во четврт-финалето на ЛШ каде играше четирипати во последните

Двојки за осмина-финалето во ЛШ се:
Динамо Букурешт - ПСЖ
Висла - Веспрем
Вардар - ПИК Сегед
Целје - Кјелце
Прто - Олборг
Флензбург - Монпелје

Екипите на Барселона и на Кил директно се пласираа во четврт-финалето бидејќи беа првопласирани во своите групи.

понеделник, 2 март 2020 - 10:19