Вардар ќе презими како второпласиран во групата од ЛШ

Вардар последните четири кола од групната фаза од Лигата на шампионите ќе ги дочека како второпласиран тим, откако во последното 10. коло во Скопје го победи Кјелце со 28-27 (14-11). Натпреварите продолжуваат во февруари 2019 година со гостување кај Рајн Некар.

Со двата бода сега „црвено-црните" имаа 13, и се искачија на второто место. По завршувањето на комплетното 10 коло ќе се знае дали Вардар уште отсега ќе обезбеди место во Топ-16 фазата, иако до крај ќе се бориме и за првото место што носи директно во четврт-финалето.

Ова беше шеста победа за Вардар сезонава во групната фаза и го прескокнавме полскиот тим на табелата. Првите шест од групата продолжуваат во следната фаза.

Во последните минути од мечот имаше и неизвесност бидејќи гостите се приближија на само еден гол негатива, но Дисингер и Карачиќ погодија за водство, а клучна одбрана имаше и Калифа Гедбан во последната минута.

Вардар покажа дека и без неколку клични играчи како Борозан, Мораеш и Горбок има сила и квалитет да игра со речиси секој ривал, па и со Кјелце. Полјаците само на почетокот поведоа, а потоа се беше во знакот на „црвено-црните". Вардар ја имаше иницијативата, полека се зголемуваше предноста, а доколку бевме малку посконцентрирани ќе можевме уште во првото полувреме да имаме предност и до „плус 6".

Мотивирани беа вардарци да им вратат на гостите за приемот во Полска и за резултатот. Тоа нашите момци го докажаа. Игравме одлично, не само во напад туку и во одбрана. Дејан Милосављев повторно имаше извонредни одбрани и тоа од чисти ситуации. А тие се особено важни за вакви натпревари.

Во 10 минута имавме водство од 4-3 а потоа со серија зголемивме на 6-3. Се чинеше дека најдовме решение за противникот, а тоа продолжи и понатаму. Таа предност од 3 гола ја одржувавме се до 22 минута кога Игор Карачиќ зголеми на 12-7 што дотогаш беше најголемата предност за нас. Го добивме и расположениот Дисингер кој со неколку силни удари го покажа својот репeртоар.

Малку време треба за да се намали или зголеми предноста, а во самата завршница на првиот дел Кјелце успеа барем малку да намали, па од 14-9 во 26 минута гостите постигнаа два гола. На одмор заминавме со предност од 14-11, но и со мотив исто така да продолжиме и во вторите 30 минути.

И во второто полувреме ја одржувавме разликата, имавме неколкупати и предност од пет гола. Но, во последните минути дозволивме да има драма, и Кјелце да се понадева на можен бод. Во 55 минута гостите намалија на 26-25, имавме неколку нереализирани акции претходно и брзо се сврте ситуацијата. Но, кога требаше најмногу погодија Дисингре и Карачиќ, а голманот Гедбан ја имаше и клучната одбрана при резултат 28-26 за нас. Потоа беше рутина, имавме шанса и за плус три, но наместо тоа примивме гол.

Победата еособено важна за останување во игра за првото место, и за борба за што повисок пласман.

ВАРДАР – КЕЛЦЕ 28:27 (14:11)

ВАРДАР: Милосављев (11 одбрани), Стоилов 3, Оцвирк, Поповски, Кристопанс 5, Дисингер 3, Карачиќ 2, Скубе 4, Калараш 1, Гедбан (1 одбрана), Чупиќ 2, Дибиров 2, Шишкарев 3, Војводиќ, Кисељев, Мишевски.

КЕЛЦЕ: Цупара, Бис, А. Душебаев 5, Агинагалде 2, Јахлевски 1, Ивиќ, Јанц 2, Лијевски 2, Јуркиевиќ, Кулеш 3, Морито 1, Циндриќ 3, Фернандез 1, Д. Душебаев 1, Каралек 1.

сабота, 1 декември 2018 - 19:28

Share on Facebook