На еден чекор до деветиот пласман на Ф4 во СЕХА лигата

По неколкумесечна пауза, СЕХА Газпром лигата продолжува со многу важен натпревар, дуел со кој се одлучува кој ќе биде последниот учесник на СЕХА Ф4 турнирот што се одржува во Задар, Хрватска

Вардар 1961 го пречекува хрватски НЕКСЕ, на реванш четвртфиналниот натпревар во сабота, 29 август 2020 година. Средбата е закажана за 20,15 часот со пренос на МРТВ. Натпреварот ќе се игра без публика. На првиот натпревар одигран во Нашице во март, Вардар 1961 победи со 31-30.

Домашниот тим влегува со мотив да ја продолжи традицијата од претходните осум сезони и повторно да игра за титулата. Вардар 1961 е еден од двата тима, заедно со ППД Загреб што учествувале на сите досегашни Ф4 турнири. Вардар 1961 е најуспешниот тим со пет титули.

Победник на овој натпревар во Скопје, полуфиналето на Ф4 турнирот во Задар ќе го има тимот на ППД Загреб како противник.

И двата тима, Вардар 1961 и НЕКСЕ сезонава веќе играа во групната фаза, а хрватскиот шампион направи големо изненадување во декември 2019 година кога го совлада Вардар 1961 година со 42-26. Но, „црвено-црните" отпатува за овој меч со втор тим и без ниту една ѕвезда.

Сепак, за разлика од мечот од март, сега двата тима ќе се натпреваруваат со различни тимови, особено Вардар 1961. Неколку нови играчи пристигнаа во Скопје: Робен Кантрагрел (Франција), Марко Вујин (Србија), Патрик Валчак (Полска), Анте Гаџа, Јосип Векиќ и Лово Јотиќ (Хрватска) и Томислав Јагуриновски, Филип Талески и Гоце Георгиески.

Во подготвителниот период, Вардар 1961 година одигра шест натпревари и двапати беше поразен од Еурофарм Пелистер. Македонскиот и СЕХА Газпром шампион играше на турнирот во Струга освојувајќи го второто место.

Единствено капитенот Стојанче Стоилов ќе го пропушти натпреварот во Скопје поради вирусот „Ковид-19" и тој веќе ги брои деновите во домашна изолација пред повторно да се врати на тренинзите.

Нашиот ривал НЕКСЕ потпиша со тројца нови играчи: Матео Родин, Александар Бакиќ и Доминик Кузмановиќ. Родин играше како десен бек и пристигна во Нашице од Нанси (Франција). Александар Бакиќ е од Црна Гора и играше од последното ЕУРО 2020. Во 2017 година беше награден како најдобар млад играч во Црна Гора. Доминик Кузмановиќ е тинејџер и играше за младинска репрезентација на Хрватска и освои златен медал од последните Европски младински олимписки игри.

Хрватскиот вице-првак одигра девет пријателски натпревари и ги победи само на првите три, но ги загуби последните пет (двапати од ПИК Сегед, по еднаш од Требње, Чургу и Целје).

Стевче Алушовски - тренер на Вардар 1961

„Ова ќе биде многу поразличен натпреварот. Од тој состав што играше во март во Нашице, сега ни недостасуваат неколку важни играчи, а имаме осум нови играчи, Капитенот Стоилов нема да игра поради вирус. Ние ја подигнавме формата во однос на она од Струга и на пријателските дуели со Еурофарм Пелистер и Металург. Имаме предност од 1 гол и тој би требало да ни биде доволен за да се пласираме на Ф4. Спортот се игра за публиката и поразлично е сега. Полошо се чувствуваме кога сме пред празни трибини. Она што го видовме, Нексе е истата екипа од лани. Имаат тројца нови играчи, но костурот е ист, и системот на игра е ист".

Борко Ристовски - играч на Вардар 1961

„Пoсле една долга пауза не чека меч што ќе биде нeзгоден. Нема да биде можеби убав натпревар за гледање, таму победивме со еден гол, но тоа ништо не гарантира. Ние сме екипа во создавање, тие се долго време заедно. Не чека тежок меч за играње. Треба да бидеме претпазливи, нема да биде лесно. Ова е прв меч и се ќе биде поразлично. Ако сакаме да ја почнеме сезоната како што сакаме треба да бидеме целосно сконцентрирани на противникот. Тие играат 7 на 6, ќе имам доста работа за одбраната и голманите. Ќе треба доста работи да завршиме, но се зависи од нас. Одбраната досега беше подобар и постабилниот дел од екипата, треба да се подобри уште, но сме квалитетни и сме стабилизирани. Не смее да се промашуваат чистите позиции што досега го имавме. Играчите што сега ги има Вардар знаат како да ја наместат формата".

 

петок, 28 август 2020 - 17:41

Share on Facebook