Драма на крајот - бодовите за Вардар

Дуелите меѓу Вардар 1961 и Нексе секогаш биле неизвесни без оглед на крајниот резултат и составот на екипите. Така беше и сега, а на крајот бодовите од СЕХА лигата останаа во Скопје. Вардар 1961 не дозволи изненадување, и го победи Нексе со 27-26 (15-12) реванширајќи му се за минатогодишниот пораз во вториот натпревар од четврт-финалниот натпревар од СЕХА-лигата. Петкратниот победник на СЕХА ја оствари втората победа оваа сезона повторно на домашен терен во групата А.

Вардар во 1961 година веднаш поведе во првото полувреме, со 4-0 најавувајќи дека не би требало да има проблеми да ги освои бодовите. И така беше се до 17 минута. Гостинот од Хрватска имаше одличен период и за шест минути и успеа да ја намали разликата на само еден гол (11-10). Доби и шанса да израмни. Но, Милета не го реализираше пеналот и потоа вардарци повторно го зголемија водството со серија од 3-0, а првото полувреме го завршија со 15-12.

Аплаузи од клупата доби Филип Талески, кој конечно покажа дека неговите топовски проектили тешко се бранат. Нашиот лев бел беше расположен за играње покажувајќи го шутерскиот потенцијал што го има. Кај гостите Јанко Кевиќ и Халил Јагањац беа одлично расположени, но целиот тим покажа тимски дух и не се предаде дури и кога заостанаа со четири гола разлика.

Без нов тренер Бранко Тамсе, и со помошникот тренер Фрањо Лелиќ на клупата на Нексе во Скопје, гостинот не можеше да смета на Иван Пешиќ, кој го повреди скочниот зглоб и го пропушти мечот во Скопје, заедно со повредените десни бекови, Марко Бувиниќ и Матео Роден и централниот бек Томи Возаб.

Кај Вардар, тренер Алушовски реши да му даде шанса на голманот Марко Кизиќ наместо на Робин Категрел. Деби во СЕХА-лигата имаше и Васко Шеваљевиќ како замена на повредениот Александар Дисингер. Црногорецот имаше обиди за гол, но со смао неколку тренинзи со тимот се уште не е доволно воигран.

Ракометарите на Нексе не запреа дури и кога во второто полувреме повторно имаат негатива од четири гола, и слично на првото успеа да се врати во игра, па дури и да изедначи, 23-23. Потоа и неколку израмнувања по ред.

Неизвесноста на натпреварот се врати во последните десет минути, со што дуелот беше интересен до самиот крај. Нексе има шанса да погоди за прво водство, но по нивната техничка грешка, Тимур Дибиров во брза контра реализира. Во следниот напад, Јанко Кевиќ промаши пенал за Нексе дозволувајќи му на Вардар 1961 уште еднаш да има два гола предност (27-25), откако Иван Чупиќ постигна гол од пенал. Потоа Јанко Кесиќ повторно погодува за целосна незивесност, 27-26.

Драмата во последните минути дојде кога Дибиров промаши од крилната позиција и Радовановиќ го одбрани неговиот удар. Но, на спротивната страна Борко Ристовски спаси двапати шутеви од Јанко Кевиќ кој имаше шанса да израмни.
Потоа следуваа последните 30-тина секунди во кои Нексе играше пресинг на теренот, но Вардар го сочува водството и победата.

За двата тима ова беше проба пред натпреварите од ЕХФ Лигата на шампионите и ЕХФ Лигата на Европа. Вардар 1961 година во четврток игра против Порто во Португалија, а НЕКСЕ на 9 февруари е домаќин на Алингсас во Лигата на Европа во ЕХФ.

Следниот натпревар на СЕХА Газпром во лигата за Вардар 1961 ќе го има против Мотор Запорожје на 27 февруари.

* Записник од натпреваротvardar_1961-nexe_2_kolo_01.02.2021.pdf

* ФОТО-ГАЛЕРИЈА ОД НАТПРЕВАРОТ

 

Најинтересни моменти од средбата

понеделник, 1 февруари 2021 - 23:48

Share on Facebook