Вести

Вардар незапирлив, гази како фурија

Победничката низа на пионерите на Вардар продолжува. Избраниците на Андријана Будимир, се недостижни за ривалите на пионерското првенство, а на мечот со Велес 2009 во СЦ Кале триумфираа со 30 – 8 ( 11 – 4).

Мешков Брест е противникот на Вардар во полуфиналето на Ф4 во СЕХА лигата

На едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната во СЕХА Газпром лигата познат е противникот на Вардар за полуфиналето на Ф4 турнирот што од 13 до 15 април ќе се одржи во Скопје. Тоа е белорускиот тим Мешков Брест.

Вардар го заврши регуларниот дел од СЕХА лигата со нов рекорд

Вардар е првиот тим во СЕХА Газпром лигата што успеал да го заврши регуларниот дел од сезоната со 17 победи, откако во последниот натпревар го победи Нексе со 29-25 (11-12). Истовремено Вардар е нов рекордер по бројот на освоени бодови, 52 во регуларниот дел од...

Пионерите на Вардар јуниор се вратија без бодови од Велес

На првиот натпревар од пролетниот дел од сезоната, најмладите ракометари на Вардар јуниор не успеаја да се вратат со бодови од Велес. На мечот со Бисинов Велес, во салата „Блаже Конески", црвено – црните изгубија минимално со 27 – 28 (14 – 13).

Уште една двоцифрена победа за пионерите на Вардар

За избраниците на Андријана Будимир стана вообичаено на натпреварите од пионерската лига да победуваат со двоцифрени разлики и да постигнуваат над 30 гола. На мечот од десеттото коло пионерите на Вардар ја победија екипата на Шкупи со 35 – 8 (17 -3).

Вардарци рутински до бодови во Нови Сад

Дуелот во Нови Сад не донесе ништо на табелата во СЕХА лигата по триумфот на Вардар од 36-32 (17-13). „Црвено-црните" останаа на првото место, а Војводина е „фенерџија" на едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната