Ракометна академија

Јанев: Уште со триумфот во полуфиналето покажавме дека Илинден заслужи злато

Момчињата од Илинден Вардар, сезонава, се шампионите во Вардар Јуниор лигата во машка категорија во генерацијата 2004/05. Екипата, која континуирано се одржуваше на 4. место на табелата во нејзината група, во полуфиналето направи изненадување со победа против...

И најстарите во Јуниор лигата стигнаа до полуфиналето

Момчињата и девојките од генерацијата 2000/2001 завршија со регуларниот дел од натпреварите, и се подготвуваат за полуфиналните мечеви, додека девојките од 2002/03 и 2004/05 остануваат последни да ја затворат втората сезона од Вардар Јуниор лигата.

Ангелковски: Преспа заслужено е шампион во Вардар Јуниор лигата

Екипата на Преспа Вардар го подигнаа златниот пехар по финалето во генерацијата 2002/03 во машка категорија по втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Момчињата од Ресен во полуфиналето играа со Делчево Вардар и победија со 20:11 (9:8), а во финалето се соочија...

Преспа Вардар и Илинден Вардар го освоија златото во Вардар Јуниор лигата

Златните пехари во машка категорија во 2002/03 и 2004/05 генерацијата во Вардар Јуниор лигата ги освоија Преспа Вардар и Илинден Вардар. Среброто во секоја категорија соодветно, го добија екипите на Шампион Вардар и на Карпош Вардар, а бронзата – екипите на Кале...

Поттик е да играш со постари, а предизвик да се натпреваруваш со врсниците

Во пресрет на финалните натпревари во генерацијата 2002/03 година, за дел од нашите ракометари завршија натпреварите од Вардар Јуниор лигата. По мноштвото изиграни натпревари, момчињата од 6 екипи кои ги видовме на паркетот во сезоната 2016/17, се подготвуваат...

Момчињата од 2002/03 и 2004/05 стигнаа до Ф4 во Јуниор лигата

В недела во СЦ "Јане Сандански" се играат првите финални натпревари од Вардар Јуниор лигата. Најдобрите четири тима во генерациите 2002/03 и 2004/05 во машка категорија претпладнето играат полуфиналиња, а попладнето ќе играат финале и за 3 место.

Вардар им е семејство - а братските желби се сретнуваат во црвено-црниот дрес

Брендот на Вардар секогаш ги привлекувал младите вљубеници во ракометот, како и оние кои го тренираат овој спорт. Првите остануваат на трибините, но талентите го бараат своето место на паркетот. Во Вардар гледаат моќен клубски бренд кој нуди одлични услови за...

Финишира Јуниор лигата, а децата веќе ја планираат и следната сезона

Втората сезона од Вардар Јуниор лигата се ближи кон крајот, а дел од нашите учесници веќе прават планови и размислуваат за враќање и во следната сезона. Нѐ радува ентузијазмот и желбите меѓу момчињата и девојките за натпревар и докажување, а голема инспирација...

Во Јуниор лига играат, и во странство награди собираат

Вардар Јуниор лигата неколку пати месечно на едно место собира мноштво талентирани момчиња и девојки. Нивниот талент и пожртвуваност во играта го препознаваат и стручните лица од Ракометната академија Вардар, како и врвните тренери на младинските екипи на Вардар...

Познати полуфиналистите во Вардар Јуниор лигата во генерациите 2002/03 и 2004/05

Четирите тима за кои ќе навиваме во полуфиналињата во генерацијата 2002/2003 во Вардар Јуниор лигата во машка категорија се: Преспа Вардар, Кале Вардар, Шампион Вардар и Делчево Вардар. Во генерацијата 2004/05 во машка категорија - Бисинов Вардар, Гостивар...