Фото / Видео

Вардар - Барселона (Ф4 Келн 2019 - полуфинале)

Во својот трет настап на Ф4 турнирот во Келн, по вторпат ќе се бориме за титулата во ЕХФ Лигата на шампионите. Во полуфиналето го победивме големиот ривал Барселона со 29-27 (9-16). Во утрешното финале од 18 часот часот ќе играме против Веспрем.

Фото: Денис Дуковски

Ф4 Келн 2019 - презентација пред навивачите

Традиционално пред секој почеток на Ф4 турнирот секоја екипа има промоција пред навивачите пред Ланксес арената во Келн. Навивачите ги поздравија вардарци, а се заврши со селфи.

Фото: Денис Дуковски

Ф4 Келн 2019 - Тренинг

Вардар го одработе единствениот тренинг во Келн пред утрешното полуфинале.

Фото: Денис Дуковски

Ф4 Келн 2019 - Средба со медиумите

Вардар прв го отвори денот во Келн и средбата со новинарите во хотел Радисон блу. Петмината ракометари што беа одредени да присуствуваат на средбата трпеливо одговараа на сите прашања на новинарите од цела Европа.
Претходно беше објавен и Ол-стар тимот на сезоната во ЛШ каде имаше петмина вардарци, и тоа четири ракометари, плус тренерот Парондо.

Последен тренинг пред тргнување за Келн

Ракометарите на Вардар го одработеа последниот тренинг во Скопје и се подготвуваат за заминување во Келн на Ф4 турнирот. Денеска патуваме, а утре ќе го имаме и првиот тренинг во Келн.

Вардар - Пелистер (плејоф, 25.05.2019)

Откако ја обезбедија титулата и ги добија медалите, за ракометарите на Вардар остана да се подготвуваат за настапот на Ф4 турнирот во Келн. Токму затоа на мечот со Пелистер настапивме со кадетскиот им кој истовремено настапува и во младинска конкуренција. Нашите момчиња дадоа силен отпор одиграа машки, иако на крајот бевме поразени со 26-30 (14-16)

Фото: Денис Дуковски

Промоција на нов дрес (23.05.2019)

Вардар на Ф4 турнирот во Велукс ЕХФ лигата на шампионите во Келн за првпат ќе настапи во дрес специјално дизајниран за црвено-црниот бренд.

 

Доделување медали за титула (21.05.2019)

Со триумфот над Еурофарм Работник од 36-29 (19-14) на две кола до крај на плејофот во машката Супер лига ракометарите на Вардар и теоретски ја потврдија 13. титула во првенството на Македонија.

Вардар е најтрофеен тим во Македонија со вкупно 28 трофеи во 27 сезони. Од тоа Вардар 13 пати бил првак на Македонија, 13 пати победник на Куп и 2 пати победник на Супер куп.

„Црвено-црните" се единствен тим со повеќе од 10 титули во Македонија. Вардар е прв тим со рекордни 13 титули, прв тим со пет титули по ред и прв тим кој двапати освојувал по четити титули по ред.

Фото: денис Дуковски

Вардар и теоретски ја потврди титулата (21.05.2019)

Со триумфот над Еурофарм Работник од 36-29 (19-14) на две кола до крај на плејофот во машката Супер лига ракометарите на Вардар и теоретски ја потврдија 13. титула во првенството на Македонија.

Вардар е најтрофеен тим во Македонија со вкупно 28 трофеи во 27 сезони. Од тоа Вардар 13 пати бил првак на Македонија, 13 пати победник на Куп и 2 пати победник на Супер куп.

„Црвено-црните" се единствен тим со повеќе од 10 титули во Македонија. Вардар е прв тим со рекордни 13 титули, прв тим со пет титули по ред и прв тим кој двапати освојувал по четити титули по ред.

Фото: Денис Дуковски

Доделување медали на Вардар Јуниор лига

Сезоната 2018/19 заврши со церемонијата за доделување на награди на најдобрите екипи и поединци. На свеченоста присуствуваше тренерот на Вардар Роберто Парондо и Аце Станковски, кој е дел од тренерскиот тим на Вардар. Првотимката на Вардар Кети Ангеловска беше дел од свеченоста. 

Фото: Денис Дуковски