Фото / Видео

Вардар - Нексе (СЕХА, 29.08.2020)

Вардар 1961 се пласираше на Ф4 турнирот на СЕХА Газпром лигата иако во реванш четвртфиналниот натпревар загуби со 25-26 од Нексе. Поради повеќе постигнати голови во гости (31-30) Вардар 1961 по деветти пат ќе игра на Ф4 турнирот што оваа година ќе се одржи во Задар од 4 до 6 септември.

Фото: РК Вардар 1961 / Денис Дуковски 

Прв тренинг - 18.07.2020

Ракометарите на Вардар 1961 ги почнаа подготовките за новата сезона. Првиот тренинг го имаа на фудбалското игралиште во близина на СЦ „Јане Сандански“ и се до добивањето на протоколите за безбедност во сала тренинзите ќе се одвиваат на отворено и ќе се користи вежбалната во салата. На првиот тренинг беа присутни и сите засилувања што клубот ги ангажираше за оваа сезона: Робен Катагрел, Филип Талески, Марко Вујин, Анте Гаџа, Јосиш Векиќ, Ловро Јотиќ, Томислав Јагуриновски, Гоце Георгиевски и Патрик Валчак....

  

Вардар - Монпелје (ЛШ - 29.02.2020)

Во последниот меч од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите сезонава, Вардар загуби на домашен терен од Монпелје со 27-31. Тоа беше втор пораз во меѓусебните дуели на двете екипи, и прв во групната фаза од ЛШ.

Фото: Денис Дуковски 

Драгана Ристова на тренинг во ОУ „Партеније Зографски“

Тренерот на женскиот клуб на Вардар, Драгана Ристова организираше тренинг за момчињата и девојчињата во школата Кисела Вода Вардар. Работеа на нови чекори, но и ги утврдуваа акциите што веќе ги научиле. Малите главчиња внимателно слушаа што Драгана им објаснува, трудејќи се во чекор да повторат сѐ што ќе чујат. Им покажуваше финти како да го надмудрат противникот, како да ги надиграат и да постигнат гол.

Вардар - Мотор (ЛШ, 15.02.2020)

Вардар се пласираше во осминафиналето на ЕХФ лигата на шампионите откако во 12. коло го победи Мотор со 38-28. За Вардар ова е прва победа во ЕХФ лигата на шампионите во 2020 година и сега се на 5. место на табелата во Б групата. До крајот на регуларниот дел во групната фаза остануваат уште два натпревари, со Порто во Португалија и со Монпелје во Скопје.

Фото: Денис Дуковски 

Вардар - Металург (пријателска, 29.01.2020)

И во вториот контролен натпревар во 2020 година Вардар победи, овојпат против градскиот ривал Металург со 35-26 (17-15). Тимур Дибиров со 8 гола и Даинис Криштопанс со 6 беа најефикасни на средбата, а по пет гола постигнаа Скубе и Чупиќ

Фото: Денис Дуковски

Вардар - Еурофарм Пелистер (23.01.2020)

Во новата 2020 година Вардар тргна со победа, иако игравме тренинг натпревар против Еурофарм Работник што го добија „црвено-црните" со 32-28. Дури и без неколку играчи во составот Вардар покажа дека сериозно се подготвува за она што му претстои следните месеци, односно одбраната на трите титули и враќањето на Куп титулата во Македонија.

Фото: Денис Дуковски

Прв тренинг во 2020 година

Новата 2020 година официјално е отворена од страна на ракометарите на Вардар кои ја имаа првата прозивка во СЦ „Јане Сандански". Дел од играчите недостасуваа на првиот тренинг поради обврските со своите репрезентации на ЕП. Оние што се појавија си посакаа меѓусебе многу здравје, зашто тоа е најважно за да може да се подготвуваш за она што претстои.

Фото: Денис Дуковски

Вардар Јуниор лига, 22.12.2019

Последните натпревари од Вардар Јуниор лигата во 2019 година во машка конкуренција. Ракометната академија Вардар организира натпревари меѓу ракометни школи од цела Македонија, а на 22.12.2019 во СЦ „Јане Сандански“ ги бодревме момчињата и девојките од Кичево, Велес, Делчево и Скопје. Судии на натпреварите беа нашите тренери Стојан Петрушевски, Драгана Ристова и Билјана Црвенковска, како и Виктор Крстевски, ракометар од сениорката екипа  на Вардар јуниор.

Фото: Денис Дуковски

Вардар - Татран (СЕХА, 9.12.2019)

Вардар го осигура првото место на табелата во А групата на СЕХА Газпром лигата по триумфот од 28-26 (13-17) против Татран Прешов. Петкратниот СЕХА победник ќе игра директно во четврт-финалето и ќе го чека победникот од плејофот.

Фото: Денис Дуковски